Československý jazzový festival Přerov - www.CSJF.cz


34. Československý jazzový festival nabídne pestrý výběr příznivcům různých stylů

2. tisková zpráva

Ve dnech 26. – 28. října přivítá sál přerovského Městského domu opět mimořádné osobnosti naší i světové jazzové scény. Letošní ročník Československého jazzového festivalu nabídne vystoupení věhlasných celebrit i jazzmanů, kteří mají na křídlech výjimečného talentu nepochybně do elitní společnosti teprve namířeno. Program je stylově velmi pestrý, takže v průběhu jednotlivých večerů by si měli přijít na své posluchači různého hudebního vkusu. Podobu koncertů do značné míry dramaturgicky vyprofilovala vyšší moc zrušením evropských turné dvou velkých hvězd, které svou účast původně přislíbily.

Úvod festivalu svěřili organizátoři sextetu Skety, které je naší scéně neobvyklým zjevem. Mimořádné kvality této vokální a cappella skupiny dokládá vítězství v prestižní soutěži The Ward Swingle Award. Na triumf z roku 2014 navázalo sexteto letos dvěma stříbrnými medailemi z dalších vokálních festivalů v dánském Aarhusu a ve finském Tampere. Debutové album s prostým názvem Skety bylo v roce 2015 nominováno ve čtyřech kategoriích na mezinárodní žánrové ceny CARA (Contemporary a cappella Recording Awards). O tom, že skupina netrpí žádnými žánrovými ani stylovými předsudky svědčí letošní album TÝDYTÝ, na jehož nahrávání se podíleli mj. Ondřej Ruml, Aneta Langerová, Vojtěch Dyk, Klára Vytisková), Robert Nebřenský, Lenka Dusilová, Xindl X nebo Alexander Hemala. Pro vystoupení na 34. Československém jazzovém festivalu připravuje Petr Wajsar několik originálních aranžmá, kterými připomene 100 výročí narození přerovského rodáka Josefa Kainara.

O tom, jak krásně se rýmuje italské bel canto s jazzovým feelingem přesvědčí posluchače zpěvačka Roberta Gambarini. O tom, že se rodačka z Turina pohybuje v jazzovém středním proudu jako ryba ve vodě, svědčí skutečnost, že její alba Easy to Love a So in Love byla nominována na Grammy a také spolupráce s předními představiteli mainstreamu, jako jsou např. Benny Carter, James Moody, Roy Hargrove nebo se sólisty velké kapely Dizzy Gillespie All Star Big Band (mj. Frank Wess, Jimmy Heath, Paquito d'Rivera). Členem tria, které zpěvačku doprovodí v Přerově, bude renomovaný pianista Kirk Lightsey. Československý jazzový festival se může pochlubit galerií slavných basistů, kteří do města nad Bečvou zavítali v minulých letech. Pódium Městského domu poznali mj. Ray Brown, John Clayton, Marcus Miller, Steve Swallow, Richard Bona, Victor Bailey, Larry Grenadier, Esperanza Spalding, Buster Williams, Rodney Whitaker, Ron Carter, Christian McBride, Jiří Mráz. Letos měl do přerovské basové síně slávy vstoupit Stanley Clarke, jenž ale necelý měsíc před festivalem zrušil evropské turné.

V nelehké situaci přijali pořadatelé nabídku pianisty, který se do Přerova vrátí po 20 letech. Monty Alexander je klavírní virtuóz, jenž se v roce 1961 přestěhoval z rodné Jamajky na Floridu. Jeho styl je přirozenou kombinací strhujícího „petersonovského“ swingového feelingu s be bopovým a bluesovým výrazivem a karibskými hudebními prvky. Mezi jazzmany, kteří ho nejvíce ovlivnili, uvádí jména jako Louis Armstrong, Duke Ellington, Nat King Cole, Oscar Peterson nebo Frank Sinatra. V jeho úctyhodné diskografii napočítáme zhruba 80 titulů, které vydal jako leader a další desítky nahrávek, na které ho pozvaly takové osobnosti jako Ray Brown, Natalie Cole, Dizzy Gillespie, Benny Golson, Milt Jackson, Quincy Jones, Jimmy Smith, Clark Terry, Toots Thielemans.

Páteční koncert byl původně koncipován jako klavírní večer, v jehož závěru měl milovníky jazzového piana potěšit Bob James. V polovině září ale pianistův manažer oznámil, že zdravotní důvody donutily Boba James zrušit celé podzimní evropské turné. Hledání záskoku adekvátního uměleckého kalibru, který by se navíc vešel do rozpočtových mantinelů, nebylo v časové tísni vůbec snadné.

Zahajovací sestavu přivede na pódium Ondřej Štveráček. Saxofonista, jehož talentu využívají různí kapelníci a kolegové (Big Band Českého rozhlasu, Matúš Jakabčic, Ed Partyka, Najponk, Ida Kellarová, Josef Fečo, Erika Fečová, Hanka Gregušová atd.) Pověst „českého Coltrana“ trochu opomíjí jeho kompoziční a improvizační originalitu, kterou ještě umocňují stejnými kvalitami spoluhráči. Pýchou slovenské jazzové scény je bezesporu pianista Klaudius Kováč a mezi československou kontrabasovou elitu patří Tomáš Baroš. Výjimečnost této sestavy podtrhuje další reprezentant skvělé filadelfské jazzové školy, kterým je bubeník Gene Jackson.

Skvělou úroveň skandinávského jazzu v Přerově potvrdí se svým triem pianista Jacob Karlzon. Rodáka z Jönköpingu (1970) znají jazzoví fanoušci jako skvělého hudební mentora a doprovazeče zpěvačky Viktorie Tolstoy. Umělecky vyzrálý sólista, jenž bývá přirovnáván k takovým velikánům jako Keith Jarrett nebo Bill Evans, má ale ve své diskografii také více než desítku vlastních nahrávek. Na loňském CD nazvaném Now jsou jeho partnery basista Dan Berglund a bubeník Robert Mehmet Ikiz, kteří s ním vystoupí také na pátečním koncertu v Přerově. Jacob Karlzon říká: „Jsme moderní lidé s historií, a přesně to se odráží v mé hudbě.“

Funkovou korunu pátečnímu koncertu nasadí dívka, nad kterou zajásal Quincy Jones úvodními slovy písničky „She's A Bad Mama Jama” (Je to neskutečná kočka) a ve chvalozpěvu pokračoval: „bleskové licky a hřmící palce!“ Zpívající basistka Nik West zaujme na první pohled extravagantním zjevem a na první poslech muzikou, která ji vynesla přezdívku „Ženský Lenny Kravitz“. Známý publicista Alex Henderson o ní v Bilboardu napsal, že je “umělkyní 21. století”. Svou cover verzí hitu Back in Black (AC/DC) šokovala rockové fanoušky a rázem se stala oblíbenkyní takových celebrit jako Steven Tyler nebo Lenny Kravitz. Poté, co ji objevil Dave Stewart ze skupiny Eurythmics, ji ke spolupráci pozvaly také další známé osobnosti, jako Prince, John Mayer, Marcus Miller, Macy Gray, Esperanza Spalding apod. Její explosivní pódiová prezentace určitě uvede do varu i přerovské publikum.

Finálový večer bude dramaturgicky zaměřen na mladší posluchače bez rozdílu věku. V jeho úvodu oslaví třicáté narozeniny kapela, jejíž zakladatel a leader Boris Urbánek požádal o svolení používat název Tutu samotného Milese Davise. Klávesista, jehož původní skladby se staly repertoárovými standardy, představí současnou podobu kapely, ve které od roku 2000 hrají saxofonista Michal Žáček, basista Martin Gašpar a bubeník Marcel Buntaj, ale pozve také generační přátele, kteří se v sestavě objevili v průběhu uplynulých třiceti let na koncertech a festivalech u nás, na Slovensku, ve Španělsku, Dánsku, Německu, Polsku atd.

Ke kapelám, které zrají jako víno, patří britská skupina Matt Bianco pojmenovaná po superšpiónovi šedesátých let. Její frontman, zpěvák a skladatel Mark Reilly, dal nedávno dohromady novou sestavu, jejímiž členy jsou muzikanti z kapely Jamieho Culluma a švédský saxofonista Magnus Lindgren. Jejím posláním je oživení a modernizace původních kořenů jazzu, bossa novy a uvolněného swingu, které s charakteristickým hlasem Marka Reillyho pomohly k úspěchu původní kapele. Výsledek si fanoušci mohou poslechnout nejen na nedávno vydaném albu Gravity, ale také při živém provedení tohoto projektu na 34. Československého jazzového festivalu v Přerově.

Vyvrcholením roztančeného sobotního finále bude vystoupení kapely Patāx. Její leader Jorge Perez připravuje v duchu svého americko-španělského občanství hudební směs z příměsí, jako flamenco, latin jazz, funk, současná fusion nebo afrokubánský folklór. Ve své hudbě se opírá o skvělou baterii perkusistů a bubeníků a inspiruje se znamenitými vzory typu Weather Report, Chick Corea Electric Band, Herbie Hancock, Sixum nebo Zawinul Syndicate. Své speciality dochucuje prvky z kuchyně Milese Davise, Wayna Shortera, Paca De Lucíi nebo kapely Irakere. V procesu hledání neotřelých postupů a nápadů mu svou invencí vydatně pomáhá mezinárodní sestava muzikantů, kteří se usadili ve Španělsku.


logo logo logo logo logo logo RENOMIA, a. s. - partner festivalu. odkaz vede na domovskou stránku RENOMIA, a. s. logo
Nadační fond Pjf • AB Studio Praha • za finanční podpory Statutárního města Přerova, Olomouckého kraje a Ministerstva kultury ČR • RENOMIA, a. s. je stálým partnerem festivalu

PARTNEŘI 2018

loga partnerů festivalu 2017