Nemyslete na koronavirus, přijďte si užít hudbu na přerovský festival!

37.ČESKOSLOVENSKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL

20. - 22.12.2020 | 20.00 | Živý online přenos

PROLOG

Nejen Evropou, ale celým světem už téměř rok obchází strašidlo. K Marxovu monstru komunismu se přidal COVID-19, který na nás zaklekl a připravil nejen o radost ze života, ale i o zdraví a někdy dokonce o naše blízké, posadil na zem letadla, zavřel hranice, galerie, muzea, hospody, hrdla zpěváků a muzikantům sebral nástroje. Chvíli to vypadalo, že zlo vyhraje a celý svět oněmí, ale pak začalo lidem docházet, že i čáry virového černokněžníka se dají zlomit.

Muzikanti se uchýlili do klauzur domovů, studií, opuštěných zkušeben a klubů a začali hrát napřed jen tak pro sebe a potom i pro přátele a blízké. Přišli na to, jak aspoň pootevřít kohoutky, kterými „Koronáčovi“ přisluhovači uzavřeli přítoky hudebních proudů a s pomocí techniky se pustili do „streamování“. Především po internetu a sociálních sítích tak začala znovu znít muzika. Není to sice úplně ono, protože chybí přímý styk s posluchačem, takže s použitím textu V+W to připomíná „plot bez kůlů, bez ucha džbán, bez pěny pivo, Prahu bez věží, bez zámku klíč, bez klíče zámek, růži bez trní nebo bez šimla úřad“. Je to prostě delikatesa vytvořená nejuznávanějšími mistry hudební kuchyně z nejvybranějších
ingrediencí, ale při jejím podávání chybí cinkání příborů a nádobí a osobní styk obsluhy s dychtivými strávníky. Pořád je to ale lepší, než kdyby obě strany zemřely hlady.

Je skvělé, že 37. Československý jazzový festival se v Přerově navzdory koronavirové epidemii nakonec uskuteční. Sál Městského domu bude sice od 20. do 22. prosince 2020 liduprázdný, ale jazzmanům poskytne podobné útočiště, jaké našli zhruba před sedmi sty lety na venkově pánové a paní, kteří utekli z před morem z Florencie.

Aleš Benda

„Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní“, to zpívali už Voskovec s Werichem ve svém skoro 90 let starém filmu Pudr a benzin. Aktuálně to platí i o dnešní době covidové, která organizátorům ČSJF v Přerově nejprve zrušila jarní prolog, poté přesunula hlavní říjnový program až na březen příštího roku, aby po všech možných peripetiích ukotvila festival ještě do závěru tohoto roku. Letošní ročník ČSJF se tedy nakonec koná ve dnech 20.–22. prosince 2020. Vzhledem k přetrvávajícím restrikcím to poprvé v historii bude festival, který si diváci nebudou moci vychutnat v jedinečné atmosféře přerovského Městského domu přímo. Organizátoři však pevně věří, že náhradní řešení díky přenosu či streamu Televize Přerov si své diváky najde a umožní jim alespoň na dálku užít si skvělé živě přenášené muziky.

Přijměte prosím pozvánku na chvíle oddechu v předvánočním shonu, abyste si pročistili hlavu od nánosů po všech stránkách náročného roku 2020 a zapomněli na starosti i díky třem večerům netradičně pojatého jazzového festivalu v Přerově. Svou účast na zlatou neděli 20. prosince přislíbili Rhythm Desperados a Top Dream Company. V pondělí 21. prosince se představí Československý quartet (Viklický, Bartoš, Uhlíř, Zeleňák) a Tribute to Headhunters. Festival pak zakončí v úterý 22. prosince Ondřej Pivec Project a David Koller.

Začátky koncertů jsou plánovány každý večer na 20.00. Bližší informace k účinkujícím budou k nalezení na oficiálních stránkách festivalu (www.csjf.cz) a na festivalovém facebooku.

INFORMACE

Přenosy z 37. Československého jazzového festivalu v Přerově jsou zdarma k shlédnutí na webu Facebooku a YouTube kanálu. Pokud by jste však chtěli podpořit festival, hudebníky a technické pracovníky můžete zaslat virtuální vstupné dle Vašeho uvážení na účet:

"Nadační fond Přerovského jazzového festivalu"  č. ú. 46238831/0100, KB Přerov

INFORMACE

Datum konání:

20. - 22.12.2020

Začátek:

20.00

Konání:

Živý on-line přenos

Organizátor:

Nadační fond PJF, Kratochvilova 1, 750 02 Přerov I – Město

Telefon:

+420581587711

Email:

predprodej@kis-prerov.cz

HISTORIE JAZZOVÉHO FESTIVALU V PŘEROVĚ

V Městském domě se hrála jazzová hudba již v roce 1926. O čtyřicet let později zazněly první tóny programu Československého amatérského jazzového festivalu a tak vznikla tradice, která trvá již více než 40 let. Za vším stála v roce 1965 nepočetná skupinka nadšenců, pod jejíž záštitou tento festival vznikl. První odborná porota festivalu nasadila náročná kritéria hodnocení a vytvořila tak pro přerovské soutěžení prestižní prostředí. Po devíti přerovských ročnících nastaly problémy a festival se pro završení desetileté tradice stěhoval do Kroměříže. Až po jedenáctileté přestávce, v roce 1985, se jazzoví hudebníci vrátili do Městského domu v Přerově. Pozměněn byl název festivalu „Přerovský jazzový festival“. Festival znovu získal svými 11 ročníky zpátky své jméno. V roce 1993 byl založen Nadační fond Přerovského jazzového festivalu. Tři roky poté nastala poslední změna a to v názvu, kdy se uskutečnil „Československý jazzový festival“ a s tímto názvem se konají festivaly dodnes. Do Přerova se každoročně sjíždějí hvězdy hudebního nebe nejen z Čech ale i ze světa (Rudy Linka, Chris Potter, Jean - Luc Ponty a další) . Festival se pravidelně koná v říjnu v Městském domě. Součástí festivalu je i „Jazz u piva“, přehlídka jazzových kapel v restauracích v Přerově a blízkém okolí.

ZA FINANČNÍ PODPORY

HLAVNÍ PARTNER

OFICIÁLNÍ PARTNEŘI

PARTNEŘI

KVĚTINOVÁ VÝZDOBA

VELKOPLOŠNÝ TISK

CATERING PARTNER

© 2020 Nadační fond Přerovského jazzového festivalu | Vytvořilo a spravuje grafické studio Girafka.

NAHORU