38.ČESKOSLOVENSKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL

14.10.2021 | 19.30 | Městský dům Přerov

Prolog

čtvrtek 14. října 2021, festivalový prolog

Laco Deczi & Celula New York
Pověstným nošením dechových nástrojů do Kraslic by bylo představování legendárního trumpetisty Laca Decziho a jeho newyorské jazzové buňky. Jiří Šebánek v knize Na plný plyn napsal o Lacovi Deczim (*1938), že je "věhlasný trumpetista, fantom jazz-klubů, nepřítel popu a popáků, skandalista, výtržník, sprosťák, rebel, srandista a otec Čechoslováka, Čecha a Číňana (nevylučuje ani možného Zimbabwce)". Dodáme, že je též skvělým malířem, příležitostným hercem (např. Kalamita s Bolkem Polívkou) a vypravěčem neuvěřitelných historek. Ostatně návštěvníci festivalů v Přerově, kde je Laco a jeho Celula častým hostem, už dávno vědí.

https://www.lacodeczi.com/

Candy Dulfer

Ačkoliv na světě existuje spousta muzikantek, které mistrovsky ovládají saxofon, není patrně světově proslulejší saxofonistky, než je Candy Dulfer, která nadto dovede svým funky groovem zvednout všechny ze židlí a rozjet nezapomenutelnou show. U dam se nesluší prozrazovat věk, ale můžete si spočítat, že vynález Belgičana Adolpha Saxe byl patentován právě před 175 lety a v sousedním Nizozemí našel o 123 roků později tento instrument velmi zdatnou krotitelku.
Rodačka z Amsterdamu Candy Dulfer hraje na saxofon od svých šesti let. Už jako třináctiletá založila svou kapelu Funky Stuff. Celosvětově známou se stala díky instrumentálnímu duetu Lily Was Here s kytaristou Eurythmics Dave Stewartem (1990). Od té doby se rozjížděla i její veleúspěšná sólová kariéra prolínající funk, soul, jazz a pop. Doposud vydala 10 studiových alb: Saxuality (1990), Sax-a-Go-Go (1993), Big Girl (1995), For the Love of You (1997), Girls Night Out (1999), Right in My Soul (2003), Candy Store (2007), Funked Up (2009), Crazy (2011) a Together (2017). Podílela se i na nahrávkách takového hudebního velikána, jako byl Prince, se kterým dokonce koncertovala několik let jako členka jeho slavné New Power Generation. Ve svém portfoliu má Candy i spolupráci s dalšími hudebními veličinami (mj. Van Morrison, Angie Stone, Maceo Parker, Chaka Khan, Aretha Franklin, Rick Braun, Alan Parsons, Pink Floyd, Jools Holland, Sheila E., Mavis Staples, Lionel Richie, Beyoncé nebo Tower of Power). Od roku 2014 je členkou holandské ženské superskupiny Ladies of Soul, se kterou každý rok vystupuje v beznadějně vyprodané obří hale amsterdamského Ziggo Dome. Candy již v České republice koncertovala mnohokrát, ale přerovský Městský dům zažije její funkově taneční nářez poprvé. Jak se holandsky řekne konečně? Eindelijk!

candydulfer.nl

21.-23.10.2021 | 19.30 | Městský dům Přerov

Hlavní festival

Pokud platí tvrzení, že hudba léčí, jazzový festival v Přerově nabízí v této stále ještě nedoléčené době covidové dávku muzikoterapie přímo vrchovatou. Letošní říjen by měl být po loňském online ročníku ve znamení návratu natěšených jazzových příznivců do přerovského Městského domu.

Už týden před hlavními koncerty se ve čtvrtek 14. října uskuteční festivalový prolog, který ale nebude pouhou rozehřívací ochutnávkou, nýbrž velkou hudební událostí už od začátku. Na přerovské pódium se vrací legendární trumpetista Laco Deczi se svou newyorskou Celulou a poprvé na festivalu přivítáme jednu z nejslavnějších saxofonistek na světě, kterou je holandská diva Candy Dulfer.

Hlavní program 38. ročníku Československého jazzového festivalu je pak naplánován na 21. až 23. října. Čtvrteční koncert bude lákat především na špičkové muzikanty pocházející z českých luhů a hájů. Festival zahájí František Kop Quartet, o kterém se dá bez jakýchkoliv pochybností říci, že je jednou z možných verzí domácího jazzového all-stars teamu (František Kop, Petr Malásek, Martin Lehký a Pavel „Bady“ Zbořil). Formace Ondřej Kabrna & Flying Hammond vzdává hold kultovním hammondkám vlastními skladbami prolínajícími jazz a fusion, ale nabízí též klasické varhanní improvizace, kde je hlavní téma v některých případech dáno z obecenstva. První festivalový večer zakončí jedineční Bratři Ebenové, kteří vlivy moderní rockové, folkové a jazzové hudby spolu s uměním používat různé neobvyklé hudební nástroje přetavili do absolutně netradičního, na české scéně nenapodobitelného „ebenovského“ zvuku.

Páteční večer otevře slovenská skupina Šalefuky, což je projekt saxofonisty Milo Suchomela, propojující romskou hudbu se slovenským folklórem a balkánskými barvami dechových nástrojů. Domácí The Track Inspection nabídne fúzi jazzu, funku a soulu pod vedením pianisty a varhaníka Jana Andra. Hlavními hvězdami druhého festivalového večera budou kytarista Mike Stern a saxofonista Bill Evans. Přerovské publikum mělo tu čest vidět Mika Sterna ve strhující akci již dvakrát, Billa Evanse jednou a pokaždé to bylo s bouřlivými ovacemi. Dá se tedy právem očekávat, že spojení těchto dvou jazzových veličin bude hudební událostí přesahující rámec festivalu.

Sobotní program letošního festivalu rozjede brněnský big band Cotatcha Orchestra, který aktuálně zažívá velké uznání u nás i v zahraničí díky svému originálnímu projektu Bigbandová elektronika. Mezinárodní kvintet saxofonisty, klarinetisty a skladatele Luboše Soukupa slibuje výrazný hudební zážitek nejen pro náročné posluchače. Finále festivalu obstará trumpetista Philip Lassiter, jehož muzika vyrůstá z kořenů texaského funku, alabamského gospelu, neworleanského jazzu a nashvillského soulu. Kromě toho je Philip Lassiter též znamenitým a vyhledávaným aranžérem dechových a smyčcových sekcí. Jeho hudební kreativita se podílela již na 11 amerických hudebních cenách Grammy.. Afterparty po hlavních koncertech budou v režii AghaRTA Old Stars Band feat. Juraj Bartoš & Cyrille Oswald. Začátky koncertů v Městském domě Přerov jsou každý večer v 19.30.

Filip Neuls

Aktuální protiepidemiologická opatření

Při návštěvě XXXVIII. Československého jazzového festivalu a tím i prologu, který se koná 14. 10. 2021 je potřeba mít dle platných opatření:

PCR nebo antigenní test (platný, provedený na oficiálním odběrném místě) nebo Certifikát o prodělané nemoci nebo Certifikát o očkování.Pokud se posluchač nemůže prokázat výše uvedeným, může si při vstupu do sálu provést vlastní samotest.
Při vstupu na akci si můžete zakoupit samotest přímo na místě.

Ve vnitřních prostorách Městského domu nadále platí povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest.
Věříme, že Vás uvedené protiepidemiologická opatření neodradí a přijde si poslechnout a prožít naživo, po roční pauze, jazzové večery. Vaší návštěvou v nemalé míře podpoříte kulturní život ve města Přerově. A právě o to jde.
Těší se na Vás organizátoři Nadačního fondu Přerovského jazzového festivalu.

Rudolf, Jiří, Marcela, Jakub a spoustu dalších lidiček

INFORMACE

Datum konání:

14.10.2021 a 21. – 23.10.2021

Začátek:

19.30

Konání:

Městský dům Přerov

Organizátor:

Nadační fond PJF, Kratochvilova 1, 750 02 Přerov I – Město

Telefon:

+420581587711

Email:

predprodej@kis-prerov.cz

HISTORIE JAZZOVÉHO FESTIVALU V PŘEROVĚ

V Městském domě se hrála jazzová hudba již v roce 1926. O čtyřicet let později zazněly první tóny programu Československého amatérského jazzového festivalu a tak vznikla tradice, která trvá již více než 40 let. Za vším stála v roce 1965 nepočetná skupinka nadšenců, pod jejíž záštitou tento festival vznikl. První odborná porota festivalu nasadila náročná kritéria hodnocení a vytvořila tak pro přerovské soutěžení prestižní prostředí. Po devíti přerovských ročnících nastaly problémy a festival se pro završení desetileté tradice stěhoval do Kroměříže. Až po jedenáctileté přestávce, v roce 1985, se jazzoví hudebníci vrátili do Městského domu v Přerově. Pozměněn byl název festivalu „Přerovský jazzový festival“. Festival znovu získal svými 11 ročníky zpátky své jméno. V roce 1993 byl založen Nadační fond Přerovského jazzového festivalu. Tři roky poté nastala poslední změna a to v názvu, kdy se uskutečnil „Československý jazzový festival“ a s tímto názvem se konají festivaly dodnes. Do Přerova se každoročně sjíždějí hvězdy hudebního nebe nejen z Čech ale i ze světa (Rudy Linka, Chris Potter, Jean - Luc Ponty a další) . Festival se pravidelně koná v říjnu v Městském domě. Součástí festivalu je i „Jazz u piva“, přehlídka jazzových kapel v restauracích v Přerově a blízkém okolí.

ZA FINANČNÍ PODPORY

HLAVNÍ PARTNEŘI

STÁLÝ PARTNER

OFICIÁLNÍ PARTNEŘI

PARTNEŘI

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

PARTNEŘI UBYTOVÁNÍ

CATERING PARTNEŘI

PARTNEŘI PRO INTERNET

VELKOPLOŠNÝ TISK

KVĚTINOVÁ VÝZDOBA

© 2021 Nadační fond Přerovského jazzového festivalu | Vytvořilo a spravuje grafické studio Girafka.

NAHORU