Hvězdy míří do Přerova: na pouti to rozjedou Laco Deczi a Martin Kratochvíl

Jako pocta „Matějovi“, jak se kdysi přezdívalo jednomu ze zakladatelů festivalové tradice v Přerově Rudolfu Neulsovi st., vznikl jarní prolog Československého jazzového festivalu.

Matějská jazzová pouť si letos připisuje na svůj účet desátý ročník a posluchači by si večerní koncerty v Městském domě rozhodně neměli nechat ujít.

Kdy? V pondělí 29. dubna od 19.30 hodin. Jarní festivalový prolog bude hostit dvě výrazné osobnosti jazzu – v první části večera zahraje fenomenální pianista Martin Kratochvíl s kapelou Jazz Q, a poté se na pódiu objeví trumpetista Laco Déczi & Celula New York.„Laco Déczi začíná oficiálně své turné na prvního máje, ale nám se ho podařilo pozvat na koncert do Přerova o něco dříve. Oslavíme tady zároveň i jeho narozeniny,“ shrnul Rudolf Neuls, ředitel Československého jazzového festivalu.Skvělý trumpetista, skladatel a amatérský výtvarník Laco Déczi, který žije střídavě ve Spojených státech a Česku, je častým hostem festivalu.Před dvěma lety mohli navíc návštěvníci obdivovat jeho tvorbu také na výstavě v Galerii města Přerova, kde byly k vidění na dvě desítky olejomaleb s originálními komentáři autora.Martin Kratochvíl s kapelou Jazz Q, který bude večer zahajovat, se proslavil jako hudebník, propojující jazz a rock a je propagátorem elektronické a syntezátorové hudby.Skupinou Jazz prošla v minulosti řada interpretů a instrumentalistů – mimo jiné i Jiří Stivín a Luboš Andršt. Kratochvíl vytvořil také duo s americkým kytaristou Tonym Ackermanem.„Návštěvníci Matějské jazzové pouti se mohou po skončení koncertů na hlavní scéně těšit také na afterparty v předsálí Městského domu, na které zahraje kapela F-dur Jazzband,“ doplnil Rudolf Neuls.Na minulých ročnících Matějské jazzové pouti v Přerově se vystřídaly špičky světového a domácího jazzu – například kytarista Mike Stern, fenomenální pianistka Carla Bley či americký zpěvák Vinx. Z českých hudebníků zazářili zpěváci Michal Prokop a Dan Bárta.

Foto: Marek Džupin

Zdroj: https://prerovsky.denik.cz/kultura_region/hvezdy-miri-do-prerova-na-pouti-to-rozjedou-laco-deczi-a-martin-kratochvil-20190409.html