Jazz Dock Orchestra (CZ)

Jazz Dock oslavil teprve své 10. výročí, ale i tato krátká doba stačila k tomu, aby se stal jedním z nejznámějších pražských jazzklubů. Své v tom kromě hudební náplně hraje i svébytný genius loci – klub je položen na vodě u smíchovské náplavky. „Vlajkovou lodí“ Jazz Docku je stejnojmenný jazzový orchestr, který bude druhý den ČSJF v Přerově zastupovat domácí scénu.

Jazz Dock Orchestra je moderním jazzovým big bandem, který má za sebou již rok a půl úspěšného fungování. Šestnáctičlenný soubor složený z předních domácích hráčů a hráček přináší orchestrální hudbu vycházející ze základů klasického big bandu. Těleso má dva zkušené umělecké vedoucí – trombonistu Jana Jiruchu a saxofonistu Andyho Schofielda a nebojí se ani významných zahraničních hostů (Ben Wendel, Niels Klein).

Orchestr vystupuje s kombinací vlastního originálního repertoáru a skladeb světových autorů (Duke Ellington, Charles Mingus, Gil Evans aj.). Jak říká dramaturg Jazz Docku Jakub Zitko, cílem Jazz Dock Orchestra je „jednak umožnit znovu zaznít slavným kompozicím jazzové historie, ale také – a to zejména – pěstovat vlastní, autorský repertoár složený z těch nejlepších kompozic současných českých i zahraničních autorů“.

Složení orchestru: saxofony: Andy Schofield (1. alt), Petr Kalfus (2. alt), Marcel Bárta (1. tenor), Suzanne Higgins (2. tenor), Jakub Cirkl (baryton); trubky: Petr Harmáček, Oskar Török, Miroslav Hloucal, Štěpánka Balcarová; trombony: Jan Jirucha, Štěpán Janoušek, Richard Šanda, Tomas Bialko; rytmická sekce: Stanislav Mácha (klavír), Tomáš Baroš (kontrabas), Daniel Šoltis (bicí nástroje).

Domácí webová stránka