Marta Kloučková Q & David Dorůžka & Clarinet Factory (CZ)

Marta Kloučková je multižánrová zpěvačka, textařka a skladatelka působící na české jazzové scéně. Těžištěm její autorské tvorby je Marta Kloučková Quartet, jejž tvoří hudebníci patřící k tuzemským all-stars (Vít Křišťan – p, Jan Fečo – bs, Marek Urbánek – ds). V loňském roce této sestavě vyšlo kritiky vysoce ceněné autorské album s názvem Loving Season (vydavatelství Hevhetia), na kterém hostují kytarista David Dorůžka a soubor Clarinet Factory. Mimo to je Marta členkou vokálního sextetu Skety a spolupracuje s tělesy a hudebníky napříč žánry (Concept Art Orchestra, Barbora Poláková a další).

David Dorůžka je český jazzový kytarista, který má hudbu vepsanou ve své DNA. Je synem hudebního producenta Petra Dorůžky a vnukem Lubomíra Dorůžky, známého českého muzikologa a hudebního publicisty. Studoval kompozici a hru na kytaru na prestižní americké Berklee College of Music. V New Yorku pak hrál s celou řadou významných jazzových hudebníků. Jako leader natočil čtyři alba a spolupracoval či vystupoval jako host na celé řadě dalších nahrávek.

Kvarteto Clarinet Factory samo sebe charakterizuje takto: „Představte si hudební dílnu nebo laboratoř, do níž vám dodají trochu klarinetového umění, klasické hudební vzdělání, trochu ethna, jazzu a dejme tomu i minimalismu. Vy dodáte chuť improvizovat, nakoupíte nejmodernější elektroniku a technologie, pozvete zajímavé hosty a začnete zkoumat, tvořit a hlavně komunikovat s posluchači. Z prostředí, jež vytvoříte, pak vzejde svébytný žánr, jenž může mít leccos společného se zavedeným termínem crossover, ale ještě svobodněji se dá vyjádřit jako ‚hudba bez hranic‘“. Dodejme, že kromě sedmi alb (včetně těch vydaných pod původním názvem České klarinetové kvarteto) a mnoha mezižánrových spoluprací mají klarinetisté za sebou i společné vystoupení s improvizačním velikánem Bobby McFerrinem.
Domácí webová stránka